Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leonardo da Vinci „Dama z łasiczką” - opis obrazu, interpretacja

Leonardo da Vinci, Dama z łasiczką, Dama z gronostajem

„Dama z łasiczką” nazywana również „Damą z gronostajem” jest jednym z najsławniejszych dzieł największego artysty włoskiego renesansu - Leonarda da Vinci. Obraz został wykonany pomiędzy 1483 a 1490 rokiem farbami olejnymi na desce orzechowej o niewielkich wymiarach.

Dzieło stanowi portret młodej kobiety, prawdopodobnie Cecylii Galleriani - czynnej uczestniczki ówczesnego życia kulturalnego Mediolanu, cieszącej się wielką estymą wśród ówczesnej elity intelektualnej dzięki wszechstronnemu, klasycznemu wykształceniu i autorstwie wysoko cenionej poezji. Jako kilkunastoletnia dziewczyna stała się również obiektem fascynacji jednej z najbardziej wpływowych postaci w Republice - księcia Lodovico Sforzy - zostając jego wieloletnią kochanką.

Obraz został zlecony da Vinciemu w czasie, gdy trwały już pertraktacje w celu doprowadzenia do zaręczyn księcia z Beatrice d’Este, co wykluczało możliwość literalnego przedstawienia pary w charakterystycznej dla kochanków pozie. Leonardo da Vinci uciekł się wobec tego do symbolu, jakim stało się zwierzątko trzymane przez modelkę. Uważana pierwotnie jedynie za motyw dekoracyjny łasiczka (nazywana również gronostajem) odwołuje się do postaci księcia jako kawalera...

Podobne wypracowania