Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Wiktor Gomulicki „Wspomnienia niebieskiego mundurka” - rozmowa Dembowskiego i Sprężyckiego na temat literatury

Wiktor Gomulicki „Wspomnienia niebieskiego mundurka” - rozmowa Dembowskiego i Sprężyckiego na temat literatury

Bronek Dembowski i Witek Spreżycki to bohaterowie książki Wiktora Gomulickiego pt.: „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Obaj są uczniami przyklasztornej szkoły dla chłopców w Pułtusku. Są też najlepszymi przyjaciółmi.

Pewnego razu Dembowski pokazał przyjacielowi książkę z utworami Mickiewicza. W tym miejscu należy zaznaczyć, że Sprężycki uwielbiał czytać. Literatura była jego pasją. Słowo pisane wzruszało go czasem do łez. Literacki gust chłopca kształtowały lekcje języka polskiego. Ich nauczyciel był wielbicielem literatury klasycystycznej. Do jego ulubionych twórców należeli: Naruszewicz, Kniaźnin, Krasicki, Karpiński. To utwory tych właśnie poetów zawładnęły wyobraźnią Sprężyckiego, do czasu pamiętnego wieczoru spędzonego nad poezją Mickiewicza.

Chłopcy przez kilka godzin godzin czytali „Konrada Wallenroda” oraz „Dziady”. Po skończonej lekturze Dembowski zapytał przyjaciela o jego wrażenia. Sprężycki był tak przejęty i wzruszony, że nie mógł wydusić z siebie słowa. Chłopcy rozstali się w milczeniu, a do rozmowy o Mickiewiczu powrócili po pewnym dopiero czasie. Sprężycki pozostając pod wpływem dynamicznej literatury romantycznej, zaczął krytykować klasycystów, których...

Podobne wypracowania