Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eric Knight „Lassie wróć” - opis Lassie

„Nie było chyba w Greenel Bridge człowieka, który nie znałby Lassie” - tymi słowami zaczyna się książka Erica Knighta pt: „Lassie wróć”. Utwór opowiada historię niezwykłego psa, który po tym jak zostaje sprzedany i wywieziony, wraca od dawnych właścicieli, przebywszy bardzo długą drogę.

Lassie to owczarek szkocki. Należy do Sama Carracough i jest najpiękniejszym psem w okolicy. Ma biało- czarno- brązową sierść. Każdy, kto choć raz widział tego psa, nie mógł się oprzeć wrażeniu, że stworzenie to ma ogromne poczucie godności.

Powszechnie wiadomo, że psy rasy collie są bardzo inteligentne. Hodowane jako psy pasterskie, mają bardzo silnie rozwinięty instynkt terytorialny.

Sposób prezentacji czworonożnej bohaterki często stanowi personifikację. Autor wyposaża psa w cechy charakterystyczne dla człowieka. Takimi cechami są odwaga i poczucie godności, o którym wspominałam wcześniej.

Podczas powrotnej podroży do domu Lassie polega na instynkcie. To on podpowiada jej kierunek w jakim powinna biec. Również dzięki instynktowi pies zdobywa pokarm. Lassie poprzez doświadczenie szybko uczy się jakich sytuacji powinna unikać. Wielokrotnie skrzywdzona przez ludzi, woli płynąć wzburzoną rzeką, niż zbliżyć się do grupy krzyczących chłopców.

Jednak najbardziej charakterystyczną cechą tego psa jest wierność i przywiązanie do właścicieli. Z małym Joe Carraclough wiąże ją niezwykła więź. Codziennie przychodzi po niego do szkoły. Nawet gdy znajduje się daleko, instynkt nakazuje jej spełnić codzienny rytuał.

W postaci Lassie skupiają się cechy charakterystyczne dla zwierząt, zaobserwowane przez lata hodowli i tresury. Należą do nich : instynkt, nauka poprzez doświadczenie, wierność.

Pies ten posiada również cechy, które człowiek skłonny jest nadawać zwierzęciu wiedziony własnymi emocjami. Prawdą jest, że psy są wspaniałymi przyjaciółmi i oddanymi towarzyszami człowieka. Pamiętać jednak należy, że ich przywiązanie i to, co nazywamy miłością jest podyktowane instynktem i doświadczeniem.

Podobne wypracowania do Eric Knight „Lassie wróć” - opis Lassie