Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Faraon” - Co zaskoczyło Cię w powieści „Faraon”? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść „Faraon” Bolesława Prusa to historia człowieka, który był wizjonerem wyprzedzającym swoje czasy. Ramzes XIII to młody władca, zasiada na tronie w wieku 22 lat. Przygotowywany na polecenie ojca do pełnienia najważniejszej funkcji w państwie, odbywał służbę wojskową i wizytował kraj, dostrzegając ciężki los i niedolę egipskich chłopów, swoją pracą utrzymujących cały Egipt. Młody faraon chciał ulżyć katorżniczej pracy chłopów, ale nie starczyło mu sił i przebiegłości, by swoje plany przeprowadzić do końca. Uważam, że porażka faraona spowodowana była brakiem doświadczenia, jego młodocianą zapalczywością i nieliczeniem się z własnymi możliwościami. Ta ostatnia okoliczność jest w zasadzie usprawiedliwiona, człowiek szykowany do objęcia przywództwa w najpotężniejszym państwie świata starożytnego, raczej nie dostrzega swoich ograniczeń, przyzwyczajony jest do tego, że jego wola wypełniana jest bez szemrania i natychmiast.

Największym zaskoczeniem w książce Bolesława Prusa jest jej koniec, to znaczy śmierć Ramzesa XIII i tryumf Herhora. Wcześniejsze karty powieści nie zapowiadały klęski młodego przywódcy. Oczywiście, rozliczne przeszkody, jakie napotykał na swojej drodze oraz błędy jakie popełniał - związek z Żydówką...

Podobne wypracowania