Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski William Szekspir „Hamlet” jako dramat elżbietański/ dramat renesansowy - cechy

William Szekspir „Hamlet” jako dramat elżbietański/ dramat renesansowy - cechy

Dramat elżbietański wyrósł na bazie osiągnięć starożytności. Antyczna tragedia była wzorem, jednak nie hołdowano jej wiernie. Dramatopisarze epoki elżbietańskiej tworzyli własne reguły, starając się zaspokoić gusta współczesnej sobie widowni. Na kształt tej nowożytnej tragedii wpłynęły też okoliczności zewnętrzne, choćby takie jak: budowa stałych, zamkniętych teatrów czy powstawanie stałych, zawodowych grup aktorskich. Ale najważniejszym czynnikiem kształtowania się dramatu elżbietańskiego był indywidualizm jego twórców, przede wszystkim zaś Williama Szekspira i Christophera Marlowe'a.

Reguły antycznej tragedii były, jak wiadomo, ściśle określone. Akcję przedstawioano za pomocą dialogów przeplatanych partiami chóru, które stanowiły komentarz do prezentowanych wydarzeń. W dramacie elżbietańskim całkowicie o tej zasadzie zapomniano. Obecność chóru na scenie uznana byłaby przez publiczność za coś sztucznego. Ale w „Hamlecie” można odnaleźć echa tej antycznej zasady, ponieważ akcja jest spowalniana przez monologi głównego bohatera. Podobnie jak niegdyś chór - Hamlet analizuje przebieg zdarzeń, snuje refleksje w kontekście zaistniałej sytuacji.

Podczas starożytnych spektakli na scenie...

Podobne wypracowania