Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Klemens Janicki „O sobie samym do potomności” - interpretacja i analiza elegii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„O sobie samym do potomności” to elegia napisana przez Klemensa Janickiego w języku łacińskim. Jest to ostatnie jego dzieło, stanowiące podsumowanie życia. Autor sięgnął do gatunku znanego w starożytnej literaturze, charakteryzującego się podniosłym nastrojem i odnoszącego się do ważnych, istotnych spraw w życiu człowieka. W elegii zawarł historię swojego życia i refleksje, do jakich doszedł, patrząc na przeszłość z pewnym dystansem.

Wiersz skierowany „do potomności” ma unieśmiertelnić Janickiego, pozostawić po nim ślad. Autor stara się nawiązać z odbiorcą bliską relację, już w pierwszych słowach wyraźnie określa relację nadawca-odbiorca, pisząc: „Ty, co pomyślisz o mnie i zapragniesz / Kiedyś, w przyszłości, poznać moje życie, / Przeczytaj wiersze dyktowane spiesznie, / Gdy mnie puchlina spychała w toń Lete”. Zmorzony śmiertelną chorobą, dokonuje rozliczenia się z własnym życiem. W pierwszej części przedstawia przede wszystkim fakty, w drugiej skupia się na odczuciach, ocenach i refleksjach.

Poeta opowiada swoją historię, rozpoczynając od narodzin. Podaje dokładna datę swego przyjścia na świat, osadzając je jednocześnie w kontekście historycznym: „A światło / Zabłysło dla mnie w dniu czwartym po Idach / Listopadowych, w...

Podobne wypracowania