Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Frances Hodgson Burnett „Mała Księżniczka” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie

Brytyjska pisarka, Fraces Hodgson Burnett, w jednej ze swoich książek zawarła historię niezwykłej dziewczynki. „Mała księżniczka”, bo taki tytuł ma omawiana powieść, nie opowiada jednak o prawdziwej księżniczce.

Sara Crewe główna bohaterka książki, nie jest księżniczką z pochodzenia. Urodziła się i wychowała w Indiach. Mimo że miała tylko ojca - jej mama nie żyła - wzrastała otoczona troską i miłością. Małej Sarze niczego nie brakowało. Miała piękne stroje i wspaniałe zabawki.

Dziewczynka lubiła wyobrażać sobie, że jest księżniczką. Była to taka zabawa. Bycie księżniczką zobowiązywało do odpowiedniego zachowania. Księżniczka musi być grzeczna, kulturalna i wyrozumiała - tak wyobrażała to sobie Sara.

Gdy Sara przybyła do Anglii, na pensję dla panien, prowadzoną przez pannę Minchin, często ucieka w świat fantazji. To pozwala dziewczynce poradzić sobie z tęsknotą z ojcem. Zabawa w księżniczkę pomaga jej pokonać trudne sytuacje życiowe.

Gdy umiera tata Sary, dziewczynka zostaje bez środków do życia. Nie ma także nikogo bliskiego, kto mógłby ją wesprzeć w tej trudnej sytuacji. Panna Minchin zabiera jej wszystko, co miała. Zmusza do pracy ponad siły. Sara musi mieszkać na zimnym, obskurnym poddaszu, często bywa głodna.

Sara szuka pocieszenia w świecie fantazji. Wciąż wyobraża sobie, że jest księżniczką. Nawet w obliczu głodu, samotności i poniżenia dziewczynka zachowuje się godnie. Zawsze od siebie wymaga najwięcej. Takim zachowaniem drażni Pannę Minchin. Przełożona pensji nie potrafi docenić szlachetnej duszy swojej małej podopiecznej. Godność to jedyna rzecz, której nie może odebrać Sarze. Mimo to, że mała bohaterka sama potrzebuje pomocy i wsparcia, całą swoją energię koncentruje na pomaganiu innym. Pociesza swoje przyjaciółki, oddaje jedzenie innej dziewczynce, bo wydaje jej się, że jako księżniczka może wytrzymać więcej.

„Mała księżniczka” to opowieść o altruizmie i szlachetności. Tytułowa księżniczka w pełni zasłużyła na ten tytuł. Nie był on jej dany z urodzenia, nie pochodziła bowiem z książęcej rodziny. Zasłużyła na niego szlachetnym zachowaniem i niezwykłą wrażliwością. Nawet ciężkie warunki życia, nie pozbawiły jej godności. Sara nawet w łachmanach była księżniczką, a jej bogactwem była piękna szlachetna dusza.

Podobne wypracowania do Frances Hodgson Burnett „Mała Księżniczka” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie