Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Żyda

Żydzi byli dawniej nieodłączną częścią krajobrazu polskiej wsi. Najczęściej zajmowali się handlem lub prowadzili karczmę. Nie inaczej jest w Bronowicach, gdzie odbywa się przyjęcie weselne, opisane przez Stanisława Wyspiańskiego.

Tutejszy Żyd jest karczmarzem. Wchodzi w różne interesy z lokalnymi mieszkańcami, np. z Księdzem. To dowodzi jego pełnej asymilacji z polskim społeczeństwem. Ma jednak świadomość, że stosunki te - oparte są na pieniądzach  i interesach, które Polacy prowadzili z Żydami - nie są do końca dobre. Mówi: „No, tylko że my jesteśmy tacy przyjaciele, co się nie lubią.”

Żyd potrafi doskonale zadbać o swoje korzyści materialne. Jest to człowiek gospodarczy i doskonale radzący sobie z prowadzeniem interesów. Oświadcza Księdzu, że nie opłaci dzierżawy karczmy, do czasu aż Czepiec nie ureguluje długów, które ma u niego. Doprowadza do tego, iż to właśnie duchowny przekonuje chłopa o konieczności spłaty. Obrazuje to zaradność Żyda i jego umiejętność dokonywania korzystnych (dla niego) transakcji.

Żyd patrzy na wesele inteligenta z chłopką krytycznie. Jego zdaniem postępowanie to jest sztuczne. „No, pan się narodowo bałamuci, panu wolno – a to ładny krój – to już...

Podobne wypracowania