Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw anioła w literaturze - opracowanie

Z aniołami w literaturze spotykamy się dość często. Te tajemnicze istoty (byty?) budzą w nas chęć głębszego poznania, wyobrażamy sobie je, próbujemy wpasować w pewne ramy. Mamy do czynienia z pewnym utartym stereotypem dotyczącym wyglądu aniołów, przypisuje się im posiadanie skrzydeł, długie, powłóczyste szaty, najlepiej w kolorze białym albo złotym, niewinne spojrzenie, a dodatkowo nadprzyrodzone moce. Anioły uznaje się za wysłanników Boga, mają one opiekować się ludźmi (każdy posiada więc swojego anioła stróża) i pomagać im w razie potrzeby.

Postaci aniołów pojawiają się licznie przede wszystkim w Biblii, skąd też wywodzi się dowód ich istnienia (co jest jednak kwestią sporną i przedmiotem rozważań wielu ludzi od wieków, szczególnie uczonych, przyjmujących wobec tego różne stanowiska). Niepodważalne jest, że karty Biblii wielokrotnie odwołują się do istot zsyłanych przez Boga i ingerujących w życie ludzi na ziemi. Mamy więc anioła, który w ostatniej chwili powstrzymuje Abrahama przed zabiciem ukochanego syna Izaaka, którego Bóg zażądał w ofierze, mamy anioła zwiastującego Maryi, iż to ona została wybrana na matkę dla Syna Bożego, mamy anioła, który zapewnił Józefa,...

Podobne wypracowania