Joseph Conrad „Lord Jim” - charakterystyka głównych bohaterów powieści
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Lord Jim” to jedno z najwybitniejszych dzieł Josepha Conrada. Powieść ta, wydana w 1900 r., traktuje o najważniejszych wartościach wyznawanych w życiu. Dla jej głównego bohatera wartością taką jest honor.
Jim to piękny młodzieniec, syn pastora. Odebrał solidne wykształcenie, a z domu wyniósł najważniejsze wartości. Marząc o wielkich przygodach, zapragnął być marynarzem, o czym czytał wcześniej w książkach. Kiedy jeszcze pływał na statku szkoleniowym i podczas burzy nie zdążył wskoczyć do łodzi płynący z pomocą rozbitkom, postanowił, że dokona jeszcze większych rzeczy. Dowodzi to jego pragnienia wykazania się wspaniałymi aktami odwagi.
Jim odznaczał się wielkimi wymaganiami moralnymi względem siebie i innych. Podczas katastrofy „Patny” wybucha, kiedy widzi, że załoga chce potajemnie opuścić statek. Potem dzieje się coś, czego bohater żałuje do końca życia: Jim zostawia przewożonych pielgrzymów na pastwę losu. Chociaż pasażerów uratowano, bohater nie mógł pogodzić się ze swoim czynem. Reszta załogi w ogóle o tym nie myślała, jego jednak wciąż gryzło sumienie. Okazuje się, że jego idealizm i wiara w wartości nie mają szans w starciu z realnym życiem.
Chcąc zapomnieć o tym niechlubnym zachowaniu, Jim za namową Marlowa udaje się do Patusanu, gdzie za zasługi mieszkańcy tytułują go tuanem - czyli lordem. Ma to oczywiście symboliczne znaczenie – zerwania z przeszłością, wejścia w nowy porządek rzeczy. W ten sposób bohater rozpoczyna nowe życie, w którym pragnie zmazać swoją winę. Szybko zyskuje sympatię i zostaje mianowany przywódcą jednego ze szczepów. Kiedy jego nowe miejsce pobytu zostaje napadnięte przez piratów, chcąc uniknąć rozlewu krwi, każe osaczonym napastnikom odejść na statek. Zostaje jednak oszukany przez kapitana piratów, któremu pomagał Cornelius. Dochodzi do walki, ginie wielu tubylców, w tym Dain Wariss – syn Doramina, naczelnika plemienia. Jim zdaje sobie sprawę, że to on zawinił, udaje się więc do wodza i z jego ręki ponosi śmierć. Z tych wydarzeń ponownie wypływa jego przywiązania do zasad moralnych, dobra i honoru. Jego ostatnia decyzja jest godna podziwu i świadczy o wierności obranej drodze.
Historia życia Jima to wielka pogoń za ideałami. Jest on człowiekiem, który silnie przestrzega zasad moralnych, stara się je wypełniać. Kiedy zawodzi, nie może pogodzić się z porażką. Wstydzi się nawet wrócić do domu, wiedząc że popełnił błąd. Życie okazuje się jednak bezlitosne. W momencie, kiedy bohater idzie stanąć przed naczelnikiem, udowadnia swoją wielką odwagę. W ostatecznym rozrachunku udaje mu się odpokutować winy.
Ciężko jednoznacznie ocenić tę postać, chwile słabości zdarzają się każdemu, ale podczas kiedy inni szybko o nich zapominają, Jim podporządkował całe swoje życie, by oczyścić się z goryczy porażki.
Marlow jest głównym narratorem powieści. Pełni obowiązki kapitana marynarki handlowej. Jest bardziej doświadczony życiowo niż młody jeszcze Jim, małomówny i powściągliwy. Mimo, że w życiu kieruje się innymi zasadami, to on wysłuchuje historii Jima i otacza go swoją opieką. Pomaga mu znaleźć pracę, a gdy zachodzi taka potrzeba zmienić ją. Świadczy to o jego wrażliwości i wyrozumiałości względem młodego człowieka.
Marlow odznacza się także wielką cierpliwością do Jima, który wielokrotnie nie może sobie poradzić z piętnem Patny. Jim zmienia pracę, ponieważ nie może w niej słuchać o tym incydencie. Schemat ten wciąż się powtarza, a Marlow cierpliwie podaje pomocną dłoń młodzieńcowi. Ostatecznie, gdy widzi, że ten nie radzi sobie ze swoją przeszłością, postanawia dać mu okazję do rozpoczęcia nowego życia – wysyłając go do Patusanu. Dla przyjaźni, która łączyła go z Jimem nie zawahał się zaryzykować swojego honoru. Napisał kompanowi list rekomendacyjny. Z synem pastora łączyła go szczególna przyjaźń. Odwiedził go nawet w zapomnianym przez cywilizację w miejscu. Marlow bardzo wczuwał się w stan emocjonalny Jima, wciąż zastanawiając się, czy ten jest szczęśliwy. Marlow w pewnym sensie stanowi uzupełnienie postaci młodego marynarza. Posiada brakujące Jimowi doświadczenie, umie rzetelnie ocenić sytuację.
Najważniejszą rzeczą, jaką kapitan zrobił dla młodzieńca, było opowiedzenie jego historii. Dzięki temu wielu ludzi mogło poznać dzieje lorda Jima.
Podobne wypracowania do Joseph Conrad „Lord Jim” - charakterystyka głównych bohaterów powieści
- Adam Naruszewicz „Balon” - interpretacja i analiza wiersza
- Biblia - „Przypowieść o bogaczu i Łazarzu” - streszczenie, interpretacja
- Władysław Broniewski „Mannlicher” - interpretacja i analiza utworu
- Wisława Szymborska „Cebula” - interpretacja i analiza wiersza
- Frazeologizmy z mitologii - podaj najważniejsze przykłady wraz ze źródłem, wyjaśnij ich znaczenie, funkcję itd.
- Bunt młodości – „Buszujący w zbożu” Salingera
- Postaci dramatu Wyspiańskiego a ich pierwowzory - „Wesele”
- Motyw snu w twórczości Bolesława Leśmiana - opracowanie tematu
- Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - utwór Żeromskiego jako powieść społeczna
- Cejloński słoń i bengalski tygrys. Alfred Szklarski „Tomek w krainie kangurów” - streszczenie rozdziału
- Hipertekstualność - Hipertekstowość - Hipertekst: definicja
- Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - wyjaśnienie tytułu powieści. Opracowanie
- Franciszkanizm w poezji Jana Kasprowicza - „Przeprosiny Boga” - interpretacja
- Legenda o poznańskich koziołkach - streszczenie
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - obraz Polaków w „Panu Tadeuszu”
- Fabryki, kopalnie, huty w oczach Stefana Żeromskiego - nowoczesność i postęp. Rozwiń temat odwołując się do konkretnych przykładów
- Eliza Orzeszkowa „Dobra Pani” - znaczenie tytułu noweli. Opracowanie
- Marek Hłasko „Pierwszy krok w chmurach” - najważniejsza problematyka opowiadania
- Dorota Terakowska „Tam, gdzie spadają anioły” - streszczenie powieści
- Jan Kochanowski „Pieśni XII” („Pieśń świętojańska o Sobótce”) - motyw tańca w pieśni Kochanowskiego