Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - wyjaśnienie tytułu powieści. Opracowanie

Juliusz Verne to autor, którego twórczość zapoczątkowała nowy gatunek w literaturze – powieść fantastycznonaukową. Punktem wyjścia dla niezwykłych przygód swoich bohaterów uczynił autor rzeczywiste założenia naukowe. Założenia, należy zaznaczyć, rewolucyjne i wizjonerskie, jak na ówczesne czasy.

Tytułowe 80 dni to czas, w jakim bohater powieści, Fileas Fogg, zobowiązuje się pokonać drogę wiodącą wokół kuli ziemskiej. Ekscentryczny Anglik kładzie na szali zakładu dwadzieścia tysięcy funtów – połowę swojego majątku. Drugą przeznacza na wydatki związane z podróżą. Foggowi od początku towarzyszy niczym niezmącona pewność, że pokona trasę w wyznaczonym czasie. Pewność ta wynika z zaufania bohatera do nauk ścisłych. Fileas Fogg opiera się na matematyce i znajomości geografii. Według niego matematyka odzwierciedla porządek świata niezależnie od szerokości geograficznej. Bohater uważa, że wszystko można wyliczyć, nawet „nieprzewidziane okoliczności”. Precyzja obliczeń i wynikająca z nich precyzja działań sprawiają, że Fileas Fogg realizuje swój zamysł.

Powieść powstała w II połowie XIX wieku. Był to czas gwałtownego rozwoju techniki. Wynalezienie maszyny parowej zrewolucjonizowało ówczesny świat. Postęp w dziedzinie komunikacji sprawił, że kula ziemska „skurczyła się”, a pokonywanie dużych odległości przestało być problemem.

Podobne wypracowania do Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - wyjaśnienie tytułu powieści. Opracowanie