Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Hłasko „Pierwszy krok w chmurach” - najważniejsza problematyka opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!


„Pierwszy krok w chmurach” to opowiadanie Marka Hłaski, które podejmuje typową dla tego autora problematykę. Ukazało się ono w pierwszym wydanym przez pisarza tomie opowiadań w 1956r. Utwór zdobył uznanie czytelników, o czym świadczy dwukrotne wznawianie jego wydania. Spotkał się także z przychylnością krytyków.

Takiego sukcesu upatrywać można w konstrukcji opowiadania, która opiera się o kontrast pomiędzy niewinnością i pięknem miłosnej schadzki a brutalnością i wulgarnością pijaków, którzy przyłapują młodych ludzi podczas ich spotkania.

Niewątpliwie na popularność utworu wpływ miał także sam sposób przedstawienia świata. Różni się on diametralnie od schematycznych socrealistycznych opisów. Hłasko zamiast pięknych słonecznych pejzaży, czystych miast, ludzi pełnych zapału do pracy, uśmiechniętych z optymizmem patrzących w przyszłość przedstawia brudne, opustoszałe miasto. Bohaterowie z kolei to zdegenerowani, pozbawieni moralności pijacy, których jedyną rozrywką i sensem życia jest wypicie kolejnego piwa.

Ludzie ci, kierujący się wręcz prymitywnymi instynktami, postanawiają przestraszyć kochającą się parę. Ze swoim wulgaryzmem i agresją burzą spokój i poczucie...

Podobne wypracowania