Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Sonet szalony” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Już sam tytuł utworu wskazuje na pewną innowację w twórczości poety. Pisywał on wcześniej utwory radosne i optymistyczne, natomiast „Sonet szalony” jest swoistym manifestem nowego trybu życia i odmiennych przekonań.

Jak wskazuje nazwa wiersz ten jest sonetem. Składa się z dwóch części. Pierwsze dwie strofy mają cztery wersy i stanowią cząstkę opisową. Natomiast dwie ostatnie strofy zbudowane są z trzech wersów i widać w nich pewną refleksyjność oraz podsumowanie. Zauważamy też rymy parzyste oraz okalające (abba), np. „ wieczny - niepogody - zawody - sprzeczny”.

W pierwszej strofie podmiot liryczny nazywa siebie włóczęgą i pijakiem. Postaci przez niego przywoływane tkwią w świadomości społecznej na marginesie, nie są szanowane ani też podziwiane. Sam Staff był bardzo cenionym artystą, dlatego tym bardziej dziwi jego postawa. Okazuje się jednak, iż podmiot liryczny ma dość powagi i patosu, chce być szczęśliwy, żyć chwilą i dopuszczać się szaleństwa. „Niewierny wszystkim prawdom” - mówi o sobie. Wie, że ma prawo do zmiany decyzji oraz kontrolowaniu swojego życia. Nie musi kierować się żadnymi zasadami ani też prawami. Jak przystało na włóczęgę, podmiot liryczny często odwiedza karczmy i spędza...

Podobne wypracowania