Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Żona modna” - opis balu z satyry Krasickiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Satyra „Żona modna” opowiada o nieudanym związku prostego szlachcica ze wsi z wykształconą w mieście panną. Małżeństwo jest niedobrane: pan Piotr jest zwolennikiem tradycji i spokojnego życia, podczas gdy jego małżonka uwielbia przepych i francuską modę. Po ślubie kobieta urządza dom męża na wzór warszawskiego pałacu, dokonując koniecznych remontów, zatrudnia też rozlicznych służących, pokojowe i kucharzy, koniecznych jej zdaniem do życia na stosunkowo wysokim poziomie. Pani domu wydaje też wielki bal z mnóstwem atrakcji.

Podczas balu do tańca przygrywa specjalnie wynajęta orkiestra z trąbami i kotłami. Stoły ustawione w przebudowanych pomieszczeniach uginają się od jedzenia i napojów. Za menu odpowiadają kucharze cudzoziemcy, których kazała nająć pani domu, potrawy są więc na pewno wykwintne. W kuchni pracują też pasztetnicy, mistrzowie w swoim fachu, bo ich sprowadzenia także zażyczyła sobie żona modna. Ciasta i torty przygotował cukiernik. Potrawy podawane są w specjalnych naczyniach, a kawę i herbatę pije się z pięknej porcelanowej zastawy, której zakupu domagała się małżonka pana Piotra.

Uczestnicy balu to: „wykwintne kawalery i modne imoście” - jak opisuje Krasicki, czyli członkowie śmietanki...

Podobne wypracowania