Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Hłasko „Pętla” - charakterystyka Kuby

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kuba Kowalski to główny bohater opowiadania Marka Hłaski pod tytułem „Pętla”. W opowiadaniu tym odnajdujemy opis ostatniego dnia jego życia, ale także nieudanej walki z alkoholizmem. W ciągu tych kilku godzin opisanych w utworze udaje nam się poznać bohatera dość dobrze, choć jednocześnie postać ta staje się dla nas przestrogą, bo jak sam Kuba mówi: „Kowalskim może być każdy”.

Z jego rozmowy z dwaną znajomą dowiadujemy się, że bohater jest wysokim młodym blondynem, o nieprzyjemnej twarzy lecz za to z ładnymi ustami. Ma zarost, choć nie jest on zbyt mocny. Kiedy go poznajemy jego ciało jest już zniszczone przez chorobę alkoholową. Jego cera jest szara i trzęsą mu się ręce. Na dwór wychodzi ubrany w płaszcz, szalik i kapelusz.

Wiemy, że wcześniej był inżynierem, jednak stracił tę posadę, gdy zaczął pić. Z powodu alkoholizmu czuje się także samotny, ponieważ ludzie kojarzą go tylko z piciem. Kuba chce jednak zmienić swoje życie. Głównym impulsem do tego jest jego uczucie do Krystyny, która już w pierwszych zdaniach opowiadania stawia mu ultimatum – albo bohater przestanie pić, albo kobieta od niego odejdzie. Kowalski chce się leczyć, ma plany – chce zacząć nowe życie w mieszkaniu za miastem, które...

Podobne wypracowania