Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - motyw matki w „Cudzoziemce”. Opracowanie

Nie do przecenienia jest rola rodziny w kształtowaniu postawy młodego człowieka. Szczególną ważna w tym procesie jest matka mająca wyjątkowy kontakt z każdym ze swoich dzieci. Główna bohaterka „Cudzoziemki” nie doświadczyła takiego uczucia od swojej rodzicielki. Sophie poślubiła Adolfa z przymusu, nigdy nie obdarzając go miłością. Taki sam stosunek miała do córki. Wolała spędzać czas z koleżankami niż z najbliższą rodziną. W przyszłości niewłaściwe wzorce wyniesione z domu, połączone z niepowodzeniami życiowymi,, będą kształtować wizerunek Róży jako matki.

Władysław to oczko w głowie Żabczyńskiej. Uwielbia ona syna, a zarazem zagarnia go dla siebie. Chce niepodzielnie nad nim panować. Nakazuje mu naukę gry na fortepianie, by ten mógł jej akompaniować. Doprowadza do zerwania jego zaręczyn i sama wybiera mu kolejną kandydatkę na żonę. Syn, tak bardzo do niej podobny, staje się jedyną osobą, którą potrafi ona tak bardzo kochać. Jest to jednak miłość zaborcza, niecierpiąca sprzeciwu, wręcz agresywna. Drugim synem Róży był Kazio. Będąc jeszcze małym dzieckiem, zmarł na dyfteryt, z czym matka nie mogła się pogodzić. Był całkowicie do niej podobny, co pozwalało jej wyobrażać sobie, że to owoc związku z Michałem.

Marta...

Podobne wypracowania