Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie”, Zofia Nałkowska „Granica” - Cezary Baryka i Zenon Ziembiewicz - charakterystyka porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Główni bohaterowie dwóch różnych powieści, Cezary Baryka z „Przedwiośnia” i Zenon Ziembiewicz z „Granicy” to postacie złożone, a ich charakterystyka może pokazać wiele wymiarów życiowych sytuacji i problemów.

Zarówno Cezary, jak i Zenon, zaangażowani byli w sprawy polityczne swojego otoczenia, żaden z nich jednak do końca nie odnalazł się współczesnej im rzeczywistości. Zenon posiadał swoje poglądy, ale pozwolił je zagłuszyć innym, którzy mu za to płacili. Z czasem zatracił ideały, które stanowiły dla niego podstawę godnego życia. Cezary również był podatny na wpływ innych. Zachwycał się hasłami rewolucji, choć tak naprawdę wcale ich nie rozumiał, bezkrytycznie przyjmował to, co z pozoru wydawało się słuszne. Cezary był obojętny wobec poglądów innych, nie potrafił ich zrewidować, krytycznie ocenić. Zafascynowany ideologią rewolucji przysporzył matce, wykończonej staraniami o godne życie, wielu zmartwień. Natomiast kariera polityczna Ziembiewicza naznaczona została rozkazem strzelania do manifestujących robotników. Wielu ludzi straciło przez niego życie.

Cezary Baryka i Zenon Ziembiewicz są do siebie podobni również w kwestii stosunku do kobiet. Zenon...

Podobne wypracowania