Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka Gilberta Blythe

Gilbert Blythe jest jedną z postaci tworzących bogaty, niezwykle urokliwy świat powieści kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, które ujęto w cykl zatytułowany „Ania z Zielonego Wzgórza”. Przedstawia on losy rudowłosej, osieroconej we wczesnym dzieciństwie dziewczynki, która w wyniku pomyłki zostaje wysłana do gospodarstwa ubogiego, dość wiekowego już, rodzeństwa z Avonlea. Jej ujmujący sposób bycia przekonuje do niej przypadkowych opiekunów i na Zielonym Wzgórzu Ania odnajduje upragniony, prawdziwy dom.

Postać Gilberta pojawia się już w początkowych rozdziałach pierwszego tomu serii, którego tytuł nadano całości cyklu. Chłopiec jest synem Jana Blythe'a – dawnego adoratora i niedoszłego narzeczonego Maryli, opiekunki Ani. Jako nastolatek Gilbert staje się obiektem westchnień większości dziewcząt ze szkoły w Avonlea, zachwyconych nie tylko jego przyjemną powierzchownością, ale również wielkim intelektem, dzięki któremu rok rocznie zdobywa tytuł najlepszego ucznia. Młody Blythe ma w związku z tym dosyć spore mniemanie o sobie samym, połączone z przekonaniem o uroku, względem którego nie może pozostać obojętną żadna dziewczynka.

Jego wysoka samoocena zostaje poddana próbie dopiero w chwili pojawienia się w szkole nowej uczennicy – Ani Shirley. Dziewczynka nie wykazuje zainteresowania jego osobą, nie reaguje również na podejmowane przez Gilberta próby zwrócenia na siebie odwagi, ostatecznie chłopiec nie wytrzymuje więc wyrządzonego mu w ten sposób afrontu i nazywa Anię „marchewką”, uderzając w jej najbardziej bolesny kompleks. Niewiele myśląc, Ania rozbija na głowie aroganta swoją tabliczkę do pisania i poprzysięga, że nigdy więcej się do niego nie odezwie.

Bezradny wobec gniewu Ani Gilbert rezygnuje ze starań o jej sympatię i podejmuje z nią rywalizację o najlepsze wyniki w nauce. Rudowłosa dziewczynka okazuje się w tej konkurencji niezwykle trudnym przeciwnikiem, Gilbert daje się jednak poznać jako niebywale ambitny, zdolny i pracowity młody człowiek, który potrafi dążyć do wyznaczonych sobie celów z ogromną determinacją.

Do pojednania dochodzi po pewnej niebezpiecznej przygodzie, kiedy to Ania, urzeczywistniając scenkę z przerabianej właśnie w szkole lektury „Eleine”, zostaje poniesiona przez prąd rzeczny razem z łódką, w której miała „zagrać” martwe ciało tytułowej bohaterki. Z opresji ratuje ją właśnie Gilbert, wykazując się przy tym wielką odwagą, umiejętnością trzeźwego myślenia i metodycznego działania. Po wszystkim proponuje Ani rozejm, dziewczyna nadal nie może mu jednak zapomnieć upokorzenia i nie zgadza się na przyjaźń.

Rywalizacja Ani i Gilberta trwa nadal nawet po ukończeniu szkoły w Avonlea i przeniesieniu się obojga do seminarium nauczycielskiego. W kolejnych częściach cyklu powieściowego („Ani z Avonlea”, „Ani na uniwersytecie”) widzimy go już jako godnego podziwu, młodego mężczyznę o wielkich zaletach umysłu, ale także wielkim sercu i poczuciu taktu. Kiedy Ania powraca do domu po ukończeniu seminarium, umiera jej ukochany opiekun, Mateusz, wobec czego dziewczyna pragnie zostać w Avonlea, by opiekować się Marylą. Gilbert rezygnuje wtedy na rzecz ukochanej z zaproponowanej mu posady nauczyciela w miejscowej szkółce.

Gilbertowi udaje się w końcu zdobyć serce Ani i niedługo po ukończeniu studiów medycznych zakłada z nią rodzinę. Ostatnie części sagi opowiadają o losach ich sześciorga dzieci, które urywają się w momencie zakończenia I wojny światowej.

Postać Gilberta jest modelowym obrazem dorastania chłopca i przekształcania się beztroskiego chuligana w wartościowego mężczyznę. Lucy Maud Montgomery wykreowała w jego postaci pewien ideał, czyniąc bohatera inteligentnym, odważnym, dowcipnym, ale również opiekuńczym i szarmanckim wobec kobiet. Na podziw zasługuje także niezwykła determinacja, z jaką dąży on do wyznaczonych sobie celów – na przychylność Ani czeka kilkanaście lat, cierpliwie odbudowując tak nieszczęśliwie rozpoczętą relację.

Podobne wypracowania do Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka Gilberta Blythe