Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Grochowiak „Kanon” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór ten ukazuje w swoisty sposób koncepcję poety oraz poezji. Można w nim dostrzec cechy autotematyczne, ponieważ autor porusza w nim problem tworzenia.

Wiersz skalda się z trzech strofek. Każda z nich ma pięć wersów. Mają one nieregularną budowę. Jest to utwór o budowie wolnej, ponieważ nie posiada ustalonych rymów. Zauważamy tu liczne środki artystyczne, między innymi epitety („czarne”, „wysmukłe”), porównania („jakby bicz ją przeciął”), metafory („mknącego na obłokach diabła”).

Podmiot liryczny rozważa czym jest poezja i jakie jest jej miejsce w życiu poety. Okazuje się, iż posiada ona niezwykłą moc, może działać naprawdę wiele. Niezwykle istotne jest, iż osoba mówiąca w wierszu widzi niejednoznaczność własnej twórczości. Czasami jej oddechem jest śnieg. Jego biały kolor kojarzy się czytelnikowi z czystością i niewinnością. Może oznaczać to, że poezja jest nieskazitelna, idealna i wspaniała. Innym razem oddechem poezji jest sadza. Jej czarna barwa ciężko osiada na sercu czytelnika. Zatem wiersze poruszają także trudne problemy, opisują zjawiska i sytuacje niemiłe. Nie ma przecież jednej recepty na tworzenie dobrych wierszy, każdy poeta wybiera własną drogę....

Podobne wypracowania