Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Bursa „Miłość” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Twórczość Andrzeja Bursy zdecydowanie odbiega od wszelkich schematów. Miłość to temat, który w poezji poruszano już niemal na wszystkie możliwe sposoby. Jak topikę tę potraktował jeden z rodzimych „kaskaderów literatury”?

Rzeczywistość poetycka Bursy czyni bohaterem szarego i opierającego się na wciąż powtarzanych czynnościach człowieka. Twórca próbował demaskować powierzchowność i spłycenie ludzkiego życia. Czy miłość mogłaby być antidotum na ten bezbarwny i pozbawiony radości świat?

„Tylko rób tak żeby nie było dziecka” – to pierwsze słowa utworu. Już one zwiastują, że opisywane uczucie jest w pewien sposób wybrakowane. Brak odpowiedzialności i strach, przecież to nie one powinny iść w parze z miłością. Jednak w wierszu Bursy sprawia ona wrażenie totalnie podporządkowanej codziennemu życiu.

Dziecko, którego tak naprawdę nie ma, stanowi wielką przeszkodę, nie pozwala na rozwój uczucia. Jest ono „oczkiem w głowie naszej miłości” – jak pisze Bursa. Poeta wykorzystuje zmianę znaczenia związku frazeologicznego. To nieistniejące maleństwo koncentruje na sobie uwagę zakochanych, a oni zamiast skupić się na uczuciu, dbają o nie „bardziej...

Podobne wypracowania