Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Diderot „Kubuś Fatalista i jego pan” - refleksje po lekturze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powiastka filozoficzna pt. „Kubuś Fatalista i jego pan” Denisa Diderota jest bardzo inspirującym dziełem, zmuszającym do zastanowienia się nad sensem ludzkiej egzystencji, znaczeniem wolnej woli oraz kwestią przeznaczenia.

Mimo poważnie brzmiących zagadnień, które poruszone są w utworze, nie należy on do trudnych i nużących. Czyta się go z przyjemnością, a refleksje na temat kondycji jednostki, nasuwają się niejako automatycznie. Książka budzi bowiem wiele pytań. Jak ma się wolna wola do predestynacji? Czy fatalizm jest postawą warunkującą pesymizm, czy optymizm? Miłość w jakim kształcie jest najbardziej cenna?

Nie spodziewajmy się jednak, iż książka udzieli nam jednoznacznej odpowiedzi na powyższe oraz inne, nasuwające się pytania. Jako powiastka filozoficzna, ma jedynie sugerować problemy oraz zmuszać do zastanowienia się nad pewnymi kwestiami. Czyni to jednak w sposób zabawny i zachęcający. Rozważanie kwestii egzystencjalnych nie jawi się więc jako spoglądanie w otchłań rozpaczy i beznadziei.

W książce eksponowany jest motyw drogi. Kubuś wraz ze swym panem opowiadają historie, kłócą się i dyskutują, przemierzając rozmaite szlaki i bezdroża. Jest to parabola życia ludzkiego ukazanego jako wędrówka pełna pytań, na...

Podobne wypracowania