Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiktor Gomulicki „Wspomnienia niebieskiego mundurka” - charakterystyka Witolda Sprężyckiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Witold Sprężycki to jeden z bohaterów książki Wiktora Gomulickiego pt.: „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Sprężycki jest jednym z uczniów przyklasztornej szkoły dla chłopców w Pułtusku.

Sprężycki to sympatyczny chłopiec o miłej powierzchowności. Jednak to nie wygląd zewnętrzny sprawia, że wybija się spośród grona innych uczniów. Sprężyckiego cechuje niezwykła wrażliwość. Uwielbia poezję, szczególnie ceni sobie Mickiewicza. Literatura przenosi go w inny świat, wywołując w chłopcu bardzo silne emocje. Słowo pisane chłonie całym sobą, często wzruszając się do łez.

Wrażliwość chłopca ujawniła się także podczas rozmowy z księdzem Siennickim. Wiedziony ciekawością Sprężycki odważył się wejść do pustelni księdza. Widok starego człowieka, który karmił dzikie ptaki niemalże z ręki, do głębi poruszyły chłopca. Nie chciał przeszkadzać księdzu, jednak jego obecność została odkryta. Po kilku minutach rozmowy samotnik dostrzegł, że jego gość nie jest ciekawskim natrętem, ale człowiekiem o pięknej duszy, wiedzionym chęcią poznawania świata w całej jego okazałości.

Sprężycki to najlepszy uczeń w klasie. Ma doskonałą pamięć, jest elokwentny, oczytany, a przede wszystkim naprawdę lubi się uczyć. To sprawia, że...

Podobne wypracowania