Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oscar Wilde „Portret Doriana Graya” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Portret Doriana Graya” jest to niezwykłą i bardzo ciekawą powieścią napisaną pod koniec XIX wieku przez Oscara Wilde’a, hołdująca zasadzie estetyzmu oraz koncepcji „sztuki dla sztuki”.

Akcja powieści rozgrywa się w Anglii czasów samego autora, w środowisku tamtejszych wyższych sfer. Młody Dorian, który dopiero wchodzi w świat spotkań towarzyskich, zostaje sportretowany przez artystę Bazyla Hallwarda, który jest zauroczony niesamoticie urodziwą i idealną twarzą młodzieńca. Całe towarzystwo, w którym zaczyna przebywać chłopak zafascynowane jest bijąca od niego niewinnością, czystością i niemal anielską dobrocią.

Tym, który sprowadza Doriana na drogę zła i zatracenia jest Harry, czyli lord Henry Wotton. Jest to postać bardzo popularna wśród elit Londynu, znany z ciętego języka, dosadnej pointy oraz cynizmu i defetyzmu. Charyzmatyczna i silna osobowość Harry’ego mają bardzo silny wpływ na niedoświadczonego młodego człowieka, któremu lord bardzo imponuje.

Dorian urzeczony swoim własnym pięknem bijącym z podarowanego mu obrazu, nieświadomie sprawia, że jego życzenie, by to Dorian na portrecie się starzał, zamiast niego, spełnia się. Jednak dzieło pędzla Bazyla ma jeszcze...

Podobne wypracowania