Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - dlaczego warto przeczytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego? Recenzja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzieło Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna” ukazało się w Paryżu w roku 1839 i od razu spotkało się z przychylnością ówczesnych krytyków. Trzeba przyznać, że dramat ten jest pozycją wartą uwagi dla wymagającego czytelnika. Główną bohaterką tragedii jest Balladyna, w której pod wpływem sprzyjających okoliczności rozbudzają się ambicje i żądze zdobycia władzy. Aby tego dokonać, jest w stanie poświęcić wszystko, nawet samą siebie. Zaczyna od zabójstwa siostry, uczciwej Aliny, a kończy na swoim mężu, królu Kirkorze, i pomocniku Kostrzynie. Wokół jej postaci  koncentruje się fabuła dramatu.

W czasie trwania akcji utworu szybko dochodzimy do wniosku, że nie jest to jedynie opowieść o zdobywaniu władzy, ale i wspaniała podróż do wnętrza psychiki ludzkiej. W „Balladynie” odnajdujemy portret psychologiczny morderczyni – kobiety nazbyt ambitnej, jednocześnie wyszkolonej zbrodniarki, która nie cofnie się przed niczym, aby tylko osiągnąć swój cel. Droga, jaką przechodzi od bycia wieśniaczką do panowania jako królowa, jest szlakiem pozbawionym skrupułów i wyrzutów sumienia. Jeszcze nigdy w polskiej literaturze nie przedstawiano przestępstwa...

Podobne wypracowania