Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Camille Pissarro „... Padający śnieg, ranek” - opis i analiza obrazu

Obraz „Avenue de l'Opera. Padający śnieg, ranek wyszedł spod pędzla artysty uważanego za „patriarchę impresjonistów” - Camilla Pissarra. Główną tematyką jego twórczości były pejzaże, w których doskonale potrafił uchwycić ulotne chwile.

Wspomniane wcześniej płótno przedstawia scenę z życia miejskiego. Tytuł sugeruje nam, że rozgrywa się ona o zimowym poranku. Na pierwszym planie możemy zobaczyć ozdobiony fontanną i drzewami fragment mostu w Rouen (Boieldieu - to jego nazwa), po którym jadą dorożki lub wozy z zaopatrzeniem. Świat budzi się do życia, a określone towary muszą trafić w miejsce ich przeznaczenia. W tle obrazu pojawiają się budynki mieszkalne, a między nimi ciągnie się ulica naznaczona niewyraźnymi plamami przemierzających ją wozów i ludzi.

Przedstawione na obrazie miasto dopiero budzi się do życia. Nie dzieje się to jednak dynamicznie, ale ospale i powoli. Takie wrażenie można odnieść głównie za sprawą kolorystyki płótna, która jest stonowana i chłodna. No tak, w końcu jest to zimowy poranek. Między budynkami, nad ulicą, widoczne jest jasnoniebieskie niebo, upstrzone plamami bieli. Powietrze jest jeszcze chłodne, a ludzie wędrujący ulicami są ciepło i dobrze ubrani. Chłodny nastrój obrazu potęgowany jest również przez pozbawione drzewa liści i stonowane barwy budynków i ulic.

Oglądając obraz Camilla Pissarra, trudno oprzeć się wrażeniu, iż pojawia się w nim jakaś dziwna dychotomia. Miasto i natura jeszcze śpią, poruszają się tylko ludzie, którzy zawsze gonią za swoimi sprawami. Być może w ten sposób artysta chciał pokazać, że człowiek coraz bardziej wyłamuje się z pierwotnego rytmu, a nowy sposób organizacji życia pełen jest chaosu i niepotrzebnego zamętu.

Podobne wypracowania do Camille Pissarro „... Padający śnieg, ranek” - opis i analiza obrazu