Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę” - problematyka książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Mały Książę” to niewielka książeczka napisana przez A. de S. Exupéry’ego. Wbrew pozorom, jej mała objętość nie świadczy o błahości tego dzieła. Jest wręcz przeciwnie, o czym zaraz będzie dane się nam przekonać.

Przede wszystkim musimy przeprowadzić rozróżnienie pomiędzy dwiema płaszczyznami tego utworu. Za pierwszą możemy uznać tę bajkową, która opowiada kolejne losy głównego bohatera. Przybywa on na Ziemię z asteroidy B 612. Na trzeciej planecie układu słonecznego spotyka pilota, który musiał awaryjnie wylądować na pustyni. W czasie naprawy samolotu dane mu jest poznać historię Małego Księcia. Rozmowy przez nich prowadzone to nie tylko zapis niesamowitej wędrówki młodzieńca, ale także głęboka refleksja nad życiem i prawdami uniwersalnymi.

Miłość, przyjaźń, odpowiedzialność za drugiego człowieka, szczęście, cierpienie a nawet śmierć - te wszystkie uczucia i stany pojawiają się w niewielkiej książeczce francuskiego autora. Już teraz warto zaznaczyć ciekawy sposób ich przekazania. Pilot i Mały Książę uczą się od siebie nawzajem. Każdy ma coś wartościowego do przekazania. Nie mamy więc do czynienia z tradycyjnym (wiekowym) podziałem na dorosłych i dzieci. Obydwa światopoglądy są naprawdę wartościowe.

Miłość...

Podobne wypracowania