Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Twórczość Cypriana Kamila Norwida - charakterystyka na przykładzie wierszy „Bema pamięci żałobny rapsod”, „W Weronie”, „Pióro”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 roku. Był wybitnym poetą, dramaturgiem, rzeźbiarzem, rysownikiem i malarzem. Za życia nie doceniano jego twórczości. Wiele lat spędził w nędzy i poniżeniu. Jego twórczość odkryta została dopiero w okresie Młodej Polski, za sprawą Zenona Przesmyckiego (Miriama), który zafascynowany twórczością Norwida opracował i wydał jego dzieła. To właśnie dzięki niemu większość utworów ujrzała światło dzienne. Spóźniony romantyk, nie wpisujący się w kanony pozytywizmu, nie został doceniany jako artysta. Dziś zachwyca nas swoją twórczością. Jego dzieła nie należą do najłatwiejszych w lekturze, ale niosą ze sobą głębokie przesłanie i artystyczne doznania.

Jednym z najbardziej znanych tomów poety, jest Vade-mecum. Był to przełom
w twórczości Norwida, na który ówczesna krytyka i czytelnicy nie byli gotowi. Artysta napisał również wiele dramatów, które niestety nie były chętnie wystawiane w teatrach. Przykładem mogą być „Tyrtej”, „Kleopatra i Cezar”, „Aktor” czy „Pierścień wielkiej damy”. Był również autorem jednoaktówek, takich jak „Miłość czysta u kąpieli morskich”,...

Podobne wypracowania