Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Aniele Boży” - interpretacja i analiza wiersza

W wierszu pt.: „Aniele Boży” podmiot liryczny zwraca się do anioła stróża. Początek utworu przywodzi na myśl modlitwę, która brzmi „Aniele Boży, Stróżu mój ty zawsze przy mnie stój...”. Ludzie zwracają się w ten sposób do swoich opiekunów o pomoc w codziennych sytuacjach.

Osoba mówiąca w wierszu zachowuje się jednak inaczej. Prosi anioła, aby nie stał przy nim „jak malowana lala”. Użycie tego potocznego zwrotu sprawia wrażenie, że relacje łączące człowieka z jego opiekunem są zażyłe. Podmiot mówi, aby anioł „ruszał w te pędy”, „niczym zając po zachodzie słońca”. Taki obraz człowieka i jego anioła stróża widzimy w pierwszej, z trzech części wiersza.

W kolejnej cząstce utworu podmiot liryczny mówi o pośpiechu. Możemy zaryzykować stwierdzenie, że świadomy jest odchodzenia, końca swojego spaceru po ziemi. Być może jest w wieku podeszłym. Kolejny obraz przedstawiony w wierszu to „smutek jak akwarium z jedną złotą rybką”. Wydaje się więc, że życie owego człowieka pełne jest smutku, samotności. Dwa przedostatnie wersy wiersza składają się z dwóch przeciwstawnych wyrazów: „hałas” i „cisza”....

Podobne wypracowania