Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niepokoje matki i ich źródła – rozwiń temat na podstawie „Trenu XIX” Kochanowskiego i „Dziadów” cz. III

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Literatura zarówno polska, jak i światowa obfituje w rozmaite postacie matek. Motyw ten jest niezwykle ważny i pojawia się już w najwcześniejszych formach twórczości ludzkiej, jako że matka jest dawczynią życia. Stąd utożsamienie planety Ziemi z matką, obecność bogini matki w wielu religiach, Alma Mater (Matka Karmicielka) – dawne miano wyższych uczelni, Matka Boska jako matka wszystkich ludzi. Matka jest tą, która sprawuje opiekę nad swoim potomstwem, która troszczy się o nie i pomaga.

W działach literackich znaleźć można również obraz matki pełnej niepokoju o swoje dzieci, które swe źródło mogą mieć w różnych kwestiach.

W Trenie XIX albo Śnie Jana Kochanowskiego postać matki jest duchem, który nawiedził we śnie syna utrudzonego dniem pełnym  zmartwień, razem z duszą niedawno zmarłej Urszulki. Jej wizyta, jak sama wyjaśnia, przywiodła ją do syna z dalekiej krainy, którego żale docierały aż tam. Nie mogła dłużej znieść cierpień, które trawiły ciało i umysł jej dziecka. Znając powód tych łez, zabrała ze sobą wnuczkę,  by uspokoić targanego niepokojem czy jej dusza ma się dobrze. Ważne jest również, iż duch matki zapewnia podmiot liryczny o tym, że jego córeczka...

Podobne wypracowania