Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jakimi gospodarzami świata okazali się ludzie? - wpływ człowieka na środowisko, przykłady z rzeczywistości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Początkowo człowiek niewiele różnił się w sposobie życia i zachowania od zwierząt. Później stopniowo rozwijał swoje umiejętności fizyczno-intelektualne, czego wyrazem było powstawanie na całym globie najrozmaitszych cywilizacji i kultur. Życie ludzi i przyrody wówczas przebiegło raczej bezkonfliktowo. Dopiero w najnowszych stuleciach naszej ery człowiek zaczął zaburzać równowagę w przyrodzie i stawać dla niej wielkim zagrożenie. Wystarczy przywołać przykład ptaków dodo z wyspy Mauritius, które zostały wybite już w drugiej połowie XVII wieku, a także turów, które ostatni raz widziano w pierwszej połowie XVII wieku, czy wilków workowatych wytępionych w ubiegłym wieku.

Gdy w XIX wieku wybuchła rewolucja przemysłowa, świat ludzki zwiększył tempo. Od tej chwili notujemy nieustanny i coraz szybszy rozwój naszej cywilizacji, a to wymaga nie tylko coraz większej ilości miejsca, ale i surowców. Z jednej strony ludzie do swych najnowszych wynalazków potrzebują zasobów, które kryje ziemia takich, jak ropa i gaz ziemny czy węgiel, a z drugiej strony te dobre dla ulepszenia życia człowieka nowinki są niebezpieczne dla środowiska i niszczą je. 

Coraz mniej powierzchni życiowej...

Podobne wypracowania