Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jakimi gospodarzami świata okazali się ludzie? - wpływ człowieka na środowisko, przykłady z rzeczywistości

Początkowo człowiek niewiele różnił się w sposobie życia i zachowania od zwierząt. Później stopniowo rozwijał swoje umiejętności fizyczno-intelektualne, czego wyrazem było powstawanie na całym globie najrozmaitszych cywilizacji i kultur. Życie ludzi i przyrody wówczas przebiegło raczej bezkonfliktowo. Dopiero w najnowszych stuleciach naszej ery człowiek zaczął zaburzać równowagę w przyrodzie i stawać dla niej wielkim zagrożenie. Wystarczy przywołać przykład ptaków dodo z wyspy Mauritius, które zostały wybite już w drugiej połowie XVII wieku, a także turów, które ostatni raz widziano w pierwszej połowie XVII wieku, czy wilków workowatych wytępionych w ubiegłym wieku.

Gdy w XIX wieku wybuchła rewolucja przemysłowa, świat ludzki zwiększył tempo. Od tej chwili notujemy nieustanny i coraz szybszy rozwój naszej cywilizacji, a to wymaga nie tylko coraz większej ilości miejsca, ale i surowców. Z jednej strony ludzie do swych najnowszych wynalazków potrzebują zasobów, które kryje ziemia takich, jak ropa i gaz ziemny czy węgiel, a z drugiej strony te dobre dla ulepszenia życia człowieka nowinki są niebezpieczne dla środowiska i niszczą je. 

Coraz mniej powierzchni życiowej zostawiamy zwierzętom w swym nienasyconym zagrabianiu jeszcze niewykorzystanych terenów. Powiększająca się dziura ozonowa, którą tworzą dzieła rąk ludzkich. Efekt cieplarniany podnoszący temperaturę na Ziemi, a tym samym zmieniający warunki klimatyczne. Kwaśne deszcze zatruwające rośliny i zwierzęta. Polowania na gatunki zwierząt dla czystej chęci zysku. To wszystko zapewniamy naszej planecie, powoli kierując ją na drogę upadku.

Ale nie tylko w tak szerokiej skali należy oceniać niszczycielski wpływ człowieka na środowisko. To nie tylko zasługa wielkich koncernów, ale każdy człowiek w swoim codziennym życiu dokłada cegiełki do tego dzieła zniszczenia. Ludzie z lasów, które są płucami Ziemi, coraz częściej z powodu wygodnictwa i lenistwa robię swoje własne wysypiska śmieci. Śmieci zalewają nie tylko tereny zielone i miasta, ale i rzeki, jeziora. Znudzona młodzież podpala korę drzew i niszczy ją także przez wycinanie w niej nożem wielkich bruzd, naruszających również strukturę łyka. 

Takich przykładów jest całe mnóstwo. Ludzie, choć próbują neutralizować skutki swojego działania i chronić resztki, które pozostały z jej ogromnego bogactwa, to jednak cały czas doprowadzają zieloną planetę do stopniowego wyniszczenia. Ludzie okazali się najbardziej niebezpiecznymi ze zwierząt i bardzo złymi gospodarzami tego pięknego świata.

Podobne wypracowania do Jakimi gospodarzami świata okazali się ludzie? - wpływ człowieka na środowisko, przykłady z rzeczywistości