Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - charakterystyka porównawcza Andrzeja Radka i Marcina Borowicza

Marcin Borowicz oraz Andrzej Radek to bohaterowie książki Stefana Żeromskiego "Syzyfowe prace". Choć są oni zupełnie innymi chłopcami, których z całą pewnością więcej dzieli niż łączy, możemy powiedzieć, iż są to bohaterowie pozytywni, godni naśladowania.

Marcin Borowicz to chłopiec dobrze zbudowany, silny. Było osobą bardzo pewną siebie. Miał krótkie włosy oraz ciemne oczy, nad którymi znajdowały się gęste brwi. Sposób jego ubierania był bardzo odświętny. Widać było po nim, że wywodzi się z zamożnej rodziny. W szkole ubierał specjalny mundurek, do którego zwykł zakładać kamasze. Zupełnie inaczej wyglądał drugi z bohaterów - Andrzej Radek. Z racji tego, iż jego rodzina była biedna, ubierał się bardzo skromnie. Chodził w poplamionej czapce, a jego mundurek był przerobiony ze starej kapoty, która później została przefarbowana na granatowy kolor. Na plecy zakładał plecak.

Borowicz wywodził się ze szlacheckiej rodziny, która była właścicielem Gawronek. Chłopiec był bardzo mocno związany ze swoimi rodzicami, a w szczególności z matką. Dlatego też jej śmierć była dla niego dużym cierpieniem. Czuł on się wtedy opuszczony i samotny. Jednak  w pogodzeniu się z tym pomogła mu wiara, chłopak stał się pobożniejszy. Początkowo Marcin poddawał się rusyfikacji, którą przeprowadzali nauczyciele uczący w gimnazjum w Klerykowie, do którego uczęszczał. Jednak sytuacja ta zmieniła się, kiedy na lekcji języka polskiego usłyszał utwór „Reduta Ordona”. Wtedy jego stanowisko w stosunku do Rosjan uległo całkowitej zmianie. Dostrzegł w końcu ich obłudę. Chcąc niejako walczyć z rusyfikacją spotykał się potajemnie z kolegami by odczytywać wspólnie polską poezję. Ogromnym przeżyciem była także dla niego strata ukochanej Anny. Zakochał on się w dziewczynie, która odwzajemniała jego uczucia, jednakże została ona wywieziona przez ojca do Rosji, przez co nie mogli się już więcej spotykać.

Andrzej natomiast był zupełnie innym młodzieńcem niż Marcin. Wychowywał się w biednej rodzinie, która mieszkała w Pajęczynie Dolnym. Sam musiał zarabiać na własne utrzymanie. Robił to za pomocą korepetycji których udzielał. Jednak nie zawsze pieniądze wystarczały na pokrycie wszelkich kosztów, przez co niejednokrotnie zdarzało mu się głodować. Był on zdany wyłącznie na siebie, gdyż jego rodzice nie podzielali entuzjazmu syna w dążeniu do zdobywania wiedzy oraz jego ambicji która się kierował. Pomimo tych przeciwności był pilnym i sumiennym uczniem. Dzięki jego wytrwałości udało mu się ukończyć szkołę i dobrze zdać Maturę, pomimo to, że podczas trwania nauki musiał znosić liczne upokorzenia.

Borowicza i Radka z całą pewnością dzieliło znacznie więcej niżeli łączyło. Począwszy od stanu społecznego z jakiego się wywodzili, po wsparcie najbliższych jakie im udzielali. Marcin był przez cały czas utrzymywany przez rodziców, natomiast Andrzej zmuszony był zarabiać na własne życie. Jednak pomimo tak wielkiej różnorodności chłopców, jak już wspominałam, z całą pewnością możemy powiedzieć, iż byli oni pozytywnymi bohaterami z których postępowania możemy barć przykład.

Podobne wypracowania do Stefan Żeromski „Syzyfowe prace” - charakterystyka porównawcza Andrzeja Radka i Marcina Borowicza