Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Cisza morska” - interpretacja i analiza sonetu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Cisza morska” jest pierwszym z „Sonetów krymskich”, czyli serii osiemnastu wierszy opisujących podróż Adama Mickiewicza na Krym. Przyjrzyjmy się temu utworowi i zastanówmy się nad jego interpretacją.

Wiersz ma budowę charakterystyczną dla sonetu, czyli składa się z czterech strof, z których dwie pierwsze liczą po cztery wersy, natomiast ostatnie po trzy. Podobnie wygląda sytuacja z rymami, na początku są okalające, następnie każdy wers rymuje się ze swoim odpowiednikiem w następnej strofie. Każdy z wersów w tym utworze liczy trzynaście sylab.

Pierwsza strofa przynosi obraz morza. Woda zostaje przedstawiona jako śpiąca kobieta, co podkreśla spokój tej sytuacji. Jest to sen młodej narzeczonej, która marzy o szczęściu. W tej spokojnej scenerii pojawia się okręt kołyszący się na spokojnej tafli. Podróżujący na nim ludzie są uśmiechnięci, radośni. Ta wizja znacznie odbiega od przedstawienia morza, jako niebezpiecznego i nieskrępowanego żywiołu. Poetycki opis Adama Mickiewicza emanuje spokojem i pięknem ulotnej chwili.

Dwie ostatnie strofy to zestawienie głębi morza z głębią myśli. Najpierw poeta zwraca się apostrofą do bezkresu wód. Mówi, że w nich znajduje się polip,...

Podobne wypracowania