Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pejzaż romantyczny - cechy charakterystyczne. Omów temat na podstawie wybranych utworów - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

 jest wyższym stadium wcielenia ducha. W „Samuelu Zborowskim” natura pojawia się jako sen, marzenie, wizja.

Krajobraz Syberii jest ważny dla historycznej świadomości romantyków. Jest on ucieleśnieniem bezkresu, wrogiej nieskończoności, kontrastu między swobodną potęgą przyrody i niedolą zniewolonych ludzi. Pojawia się w dziełach Adama Mickiewicza.

Przestrzeń stepów jest dla romantycznych twórców przestrzenią ludzi wolnych i dzikich, miejsce wielkiej przygody, gdzie również odkrywano znaki narodowej przeszłości. Step pojawia się u Malczewskiego i Mickiewicza. Uważano, że w stepie odbija się oblicze Boga i objawia jego wielkość i władza nad historią.

Pejzaże egzotyczne kierowały myśli emigrantów ku Polsce, jak w „Sonetach krymskich” Mickiewicza czy „Na szczycie piramid” Słowackiego. Wspaniałość i odmienność obcych krajobrazów kontrastowana była ze swojskością ojczystych ukochanych stron.

Także pejzaże rodzime miały swój urok. Pieśń o ziemi naszej Wincentego Pola cieszyła się ówcześnie popularnością jako patriotyczna i ludowa podróż po Polsce. 

Podobne wypracowania