Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - charakterystyka Antygony - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

wątpliwości. Wiedziała, że zapewnienie godnego pogrzebu bratu, skończy się dla niej śmiercią. Kiedy została postawiona przed oblicze króla, Kreona, nie próbuje się usprawiedliwiać, nie zaprzecza. Otwarcie przyznaje się do popełnionego czynu, wyznaje także, iż nie żałuje, że tak postąpiła. Z całego jej jestestwa bije duma, że nie postąpiła wbrew sobie, że nie posłuchała rozkazu króla, tylko walczyła o jedyną i słuszną prawdę. Co więcej, wykrzyczała Kreonowi, że jest niedobrym, autorytarnym władcą, który nie liczy się z nikim, za nic ma boskie przykazania oraz wolę bogów. Kiedy przyjmowała wyrok, była skupiona, spokojna, pogodzenia z losem oraz, co najważniejsze, dumna. Ani przez moment nie dała Kreonowi odczuć, że poniosła porażkę. Honor, dumę oraz odwagę odziedziczyła w genach, po ojcu:

,,Krnąbrne po krnąbrnym dziewczyna  ma ojcu
Obejście, grozie nie ustąpi łatwo”.

Antygona nie lęka się śmierci, wiele w swoim krótkim życiu wycierpiała. Jedyne, czego jej żal to niemożność zaznania uroków macierzyństwa, poznania smaku miłości, piękna świata oraz radości dnia codziennego. 

Antygona z całą pewnością należy do bohaterek tragicznych. Jakkolwiek bowiem by nie postąpiła, skończy się to tragicznie. Ponieważ...

Podobne wypracowania