Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rola lektur w kształtowaniu charakterów postaci literackich - rozważ na przykładzie wybranych utworów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nie od dzisiaj wiadomo, że lektury, które czytamy, a szczególnie te, które nas zachwycają, zmieniają nasze postrzeganie świata, wpływająca nasz charakter, czy też w skrajnym przypadku na naszą osobowość. Również i bohaterowie literaccy podlegają takim samym prawom. Zachowanie postaci, o których czytają w książkach, bardzo sugestywnie inspirują ich do zmiany ich charakterów, poglądów, światopoglądów. Lektury w ten sposób zniekształcają surową rzeczywistość, która w konfrontacji z wyobrażeniami, mogą dać negatywne skutki.

Tak dzieje się na przykład w przypadku postaci Wertera z książki epistolarnej Johana Wolfganga Goethego pod tytułem „Cierpienia Młodego Wertera”. Tytułowy bohater dzieła Goethego to młody, wrażliwy Werter, który zaczytywał się pracami Homera. Już wtedy, gdy wyznaje swojemu przyjacielowi, że w jakiś sposób dzieła te wpływają na jego zachowanie (przede wszystkim wyciszają go, uspokajają), można snuć wnioski, że wybrane przez niego lektury będą kształtować jego charakter. Tak też dzieje się w przypadku „Pieśni Osjana”. Bohater tak bardzo zachwyca się pracami Jamesa Macphersona, utożsamia się z ich filozofią i światopoglądem, że pozwala, aby to w pewien...

Podobne wypracowania