Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Małgorzata Musierowicz „Opium w rosole” - Charakterystyka Kreski - Charakterystyka Janiny Krechowicz

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kreska” jest mianem, które przylgnęło do bohaterki powieści „Opium w rosole” – V tomu „Jeżycjady”, niezwykle popularnego cyklu dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Oficjalnie owa postać to Janina Krechowicz, a poznajemy ją w momencie wprowadzenia się do mieszkania dziadka – profesora Dmuchawca – znanego czytelnikom z poprzednich części cyklu.

Przez wielu badaczy wydana w 1986 roku powieść uznawana jest za jeden z najwybitniejszych tomów „Jeżycjady”. Co prawda, w sensie wartości literackiej wszystkie części są na podobnym, wysokim poziomie, jednak „Opium w rosole” porusza ze sporą odwagą również problem trudnego kontekstu historycznego, w jakim powstało. Z okaleczonej przez cenzurę książki dowiadujemy się bowiem, że Kreska przeprowadza się do dziadka po tym, jak w tajemniczych okolicznościach zniknęli jej rodzice. Fakt ten osnuwa zasłona milczenia – czytelnicy nie dowiadują się, co się z nimi stało, jednak dzięki elementarnej znajomości historii PRL-u możemy domyślać się, że zostali internowani za działalność antyrządową. Podobnie sytuacja ma się z postacią Ignacego Borejko – głową rodziny, której perypetie stały się główną osią konstrukcyjną...

Podobne wypracowania