Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Impresjonizm i symbolizm - „Jądro ciemności” Josepha Conrada

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Symbolizm i impresjonizm w literaturze zrodziły się na gruncie francuskim. Ale pod koniec XIX wieku rozpowszechniły się w całej Europie. Symbolizm polegał oczywiście na użyciu symboli i alegorii w tekście. Natomiast impresjonizm to technika zaczerpnięta z malarstwa, polegająca na próbie uchwycenia chwili, oddaniu ulotnych wrażeń. W literaturze przejawiał się on między innymi na prowadzeniu narracji z subiektywnego punktu widzenia. Pisarze rezygnowali z obiektywnego narratora, na rzecz opowieści snutej przez bohatera.

Taki zabieg odnajdziemy w „Jądrze ciemności” Josepha Conrada. Wszystkie zdarzenia zostają opowiedziane przez Marlowa, poznajemy więc nie tyle obiektywne fakty, co jego wersję wydarzeń. Bohater mówi o swoich wrażeniach, opowiadając tę historię, jeszcze raz ją przeżywa, przywołując w pamięci minione chwile. Doskonałym przykładem impresjonistycznego opowiadania jest fragment, w którym Marlow mówi o wrażeniu, jakie wywołał w nim obraz ogrodzenia wokół domu Kurtza. Narrator przedstawia swoje wrażenia stopniowo, tak jak one następowały, najpierw widział tylko palisadę, ale w miarę zbliżania się – dostrzegł, że pale zwieńczone są czarnymi kulami, wreszcie, kiedy był już wystarczająco blisko i dobrał odpowiednią...

Podobne wypracowania