Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Jankiela

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jankiel jest jednym z bohaterów epopei Adama Mickiewicza ,,Pan Tadeusz”. Jankiel jest przedstawicielem grupy społecznej wyznania mojżeszowego. W młodości wsławił się talentem wokalnym oraz grą na cymbałach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w wykonywana muzykę oraz pogodzie ducha, udało mu się zyskać niemały majątek oraz przychylność ludzi. Po latach tułaczki osiadł na stałe w Soplicowie, gdzie dzierżawi dwie karczmy. Kiedy poznajemy Jankiela w ,,Panu Tadeuszu” jest on już sędziwym mężczyzną, którego oblicze pokryte jest zmarszczkami, a twarz okala mu długa, zwisająca siwa broda. Zawsze ubierał się w ciemny, długi płaszcz, zapinający się na srebrne haftki. W talii obwiązywał się jedwabnym pasem. 

Ponieważ Jankiel jest bardzo uczciwym i życzliwie nastawionym do klientów karczmarzem, w jego przybytku zawsze jest mnóstwo klientów. Wiedzą oni bowiem, że nigdzie tak dobrze nie pojedzą i nie popiją jak u starego Żyda. Jankiel jest tradycjonalistą, nieobce mu są panujące powszechnie obyczaje, nawet w karczmie musi panować porządek społeczny. W jednej z kilku izb siedziały jedynie damy i podróżni, przy ścianach zasiadali chłopi i szlachta drobna. Właściciel karczmy nigdy nie pozostawiał gości samych sobie, zawsze starał...

Podobne wypracowania