Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Jankiela

Jankiel jest jednym z bohaterów epopei Adama Mickiewicza ,,Pan Tadeusz”. Jankiel jest przedstawicielem grupy społecznej wyznania mojżeszowego. W młodości wsławił się talentem wokalnym oraz grą na cymbałach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu w wykonywana muzykę oraz pogodzie ducha, udało mu się zyskać niemały majątek oraz przychylność ludzi. Po latach tułaczki osiadł na stałe w Soplicowie, gdzie dzierżawi dwie karczmy. Kiedy poznajemy Jankiela w ,,Panu Tadeuszu” jest on już sędziwym mężczyzną, którego oblicze pokryte jest zmarszczkami, a twarz okala mu długa, zwisająca siwa broda. Zawsze ubierał się w ciemny, długi płaszcz, zapinający się na srebrne haftki. W talii obwiązywał się jedwabnym pasem. 

Ponieważ Jankiel jest bardzo uczciwym i życzliwie nastawionym do klientów karczmarzem, w jego przybytku zawsze jest mnóstwo klientów. Wiedzą oni bowiem, że nigdzie tak dobrze nie pojedzą i nie popiją jak u starego Żyda. Jankiel jest tradycjonalistą, nieobce mu są panujące powszechnie obyczaje, nawet w karczmie musi panować porządek społeczny. W jednej z kilku izb siedziały jedynie damy i podróżni, przy ścianach zasiadali chłopi i szlachta drobna. Właściciel karczmy nigdy nie pozostawiał gości samych sobie, zawsze starał się zabawiać ich rozmową, proponował ciepłą strawę czy wino. Każdy, kto przebywał u Jankiela czuł się bardzo komfortowo, nikt nigdy się na niego nie skarżył. 

Oprócz zalet związanych z prowadzeniem karczmy, Jankiel jest wielkim patriotą. Dowód na to stanowi fakt, iż upowszechnił on pieśń legionistów, czyli Mazurek Dąbrowskiego, niosący wszystkim Polakom nadzieję na odzyskanie utraconej niepodległości, nie bez kozery 

,,(…) miał sławę dobrego Polaka (…)”. 

Przedstawiony przez Mickiewicza obraz Żyda całkowicie zaprzecza panującym stereotypom, które przedstawiają wyznawców judaizmu w sposób krzywdzący, zarzucając im skąpstwo, chamstwo i brak polotu. Jankiel może dla niejednego stanowić wzór pracowitości, uczciwości i okazywanej wszem i wobec życzliwości. 

Podobne wypracowania do Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Jankiela