Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - charakterystyka Juranda ze Spychowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jurand ze Spychowa jest bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza pt.: ,,Krzyżacy”. W chwili rozpoczęcia powieści jest mężczyzną w sile wieku. Od paru lat jest wdowcem, posiada jedyną i ukochaną córkę, Danusię. Jurand pała niesamowitą nienawiścią do Krzyżaków, gdyż to oni przed laty zamordowali mu żonę. Od tamtej pory żyje tylko chęcią zemsty i odwetu. 

Jurand przerażał swoim wyglądem. Wystarczy, że się pojawił, a już siał strach i grozę. Niemały wpływ na takie postrzeganie bohatera był brak jednego oka, co nadawało mu wyraz tajemniczy, nieprzenikniony i bardzo groźny. Ponadto dzielny rycerz był dobrze zbudowany, barczysty, miał jasne włosy oraz wąsy tego samej barwy. Nie rozstawał się także nigdy ze swoim wielkim, żelaznym toporem. Co ciekawe, dla przyjaciół i osób najbliższych, Jurand był osobą bardzo miłą i sympatyczną. Dla swojej jedynej córki zrobiłby wszystko, oddałby za nią życie. 

Ponieważ bohater jest osobą bardzo pamiętliwą i mściwą, jego jedynym celem od śmierci żony była chęć zemsty. Nią się karmił przez lata, co doprowadziło do sytuacji, iż był nazywany przez Krzyżaków ,,krwawym psem” albo ,,strasznym mazurem”. Zawsze bowiem był gotów do walki, zawsze żądny krwi. Kiedy Jurand...

Podobne wypracowania