Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Kirkora

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kirkor jest jednym z bohaterów utworu Juliusza Słowackiego pt: ,,Balladyna”. Reprezentuje  świat panów feudalnych, który jest zepsuty, kłamliwy, przepełniony zbrodnią. Książe Kirkor stanowi jednak jego przeciwieństwo. Jest bowiem szlachetny, dba o swoich podwładnych, troszczy się o lud, gardzi zbrodnią i przemocą panującą na zamkach. Jako patriota i człowiek prawy, nie może pogodzić się z panującym na ziemi Lechitów bezprawiem. Rozpoczyna więc walkę o powrót na tron Pustelnika – Popiela III, który jest w posiadaniu złotej korony, stanowiącej swoisty symbol narodowej wolności i niepodległości. Najważniejsze dla Kirkora jest dobro i szczęście ludu, dla którego dzielnie walczy. 

Co ciekawe, nie chce sam zasiąść na tronie, chce przywrócić na niego Pustelnika, za panowania którego lud był szczęśliwy i syty. Książe jest wzorem zasad moralnych, dąży do porozumienia między szlachtą a ludem. Ponieważ jest zwolennikiem cichego, spokojnego życia w wiejskim zaciszu, szuka wybranki swojego serca właśnie wśród kobiet z ludu. Wracając od Pustelnika zatrzymuje się w domu Wdowy, matki dwóch dorodnych i pięknych córek. Kirkor jest nimi oczarowany, spełnia się jego marzenie, by posiąść...

Podobne wypracowania