Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jak napisać charakterystykę porównawczą? Przykład charakterystyki porównawczej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charakterystyka porównawcza jest formą wypowiedzi, w której zestawia się ze sobą co najmniej dwie postaci. Przedstawia się wtedy podobieństwa i różnice tych osób. Ważna jest także postawa tych postaci do postawionego w utworze i omawianego problemu. Znane są dwie szkoły:

1.scharakteryzowanie jednej osoby na zasadzie kontrastu, następnie kolejnych. Na końcu porównujemy ze sobą wszystkie prezentowane postaci i wyciągamy wnioski.

2.charakterystyka równoległa, która skupia uwagę na istotnych cechach, które odnoszą się do problemu. Wtedy różnica pomiędzy omawianymi postaciami wyłoni się sama. 

Plan charakterystyki porównawczej nie odbiega szczególnie od planu zwykłej charakterystyki postaci. Różnica polega tylko na tym, iż w jednym akapicie mówimy o jednym bohaterze, w kolejnym poruszamy kwestię związaną z druga postacią. Przydatne wtedy jest użycie słów: podobnie, przeciwnie, w porównaniu do, w przeciwieństwie do, natomiast, porównując itp.

Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny.

Antygona i Ismena są bohaterkami dramatu Sofoklesa pt: ,,Antygona”. Są córkami Edypa, pochodzą z królewskiego rodu....

Tłumaczenie

 

 

 

Podobne wypracowania