Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow - opowiadania. Problematyka opowiadań Czechowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antoni Czechow, rosyjski nowelista i dramatopisarz, w swoich opowiadaniach zajmował się przede wszystkim szeroko rozumianą tematyką społeczną. W swoich licznych opowiadaniach niezwykle drobiazgowo i trafnie rozszyfrowuje zachowania ludzi, a szczególnie aparatu władzy i stosunku do niego zwykłego rosyjskiego zjadacza chleba. Z niezwykłą wnikliwością i prawdopodobieństwem autor zarysowuje postacie żyjące w carskiej Rosji.

Ukazuje ich słabostki i wady systemu oraz władzy w państwie. Posługuje się ironią, sarkazmem, nieraz nawet satyrą. Krytykuje zastaną sytuację, komentując wydarzenia, które opisuje. W opowiadaniu „Kameleon” Czechow pokazuje na przykład postać człowieka, który w zależności od sytuacji zmienia swoje poglądy. Mamy tutaj również do czynienia z „podlizywaniem się” władzy, zwierzchnikom. Człowiek zatraca samego siebie i swoją godność, aby tylko utrzymać się na stanowisku w pracy czy też zyskać awans albo, choćby, żyć w świętym spokoju. Najważniejsze to nie podpaść władzy, nawet za cenę swoich poglądów, jak to ma się w przypadku Oszumiełowa – ten kończy śledztwo w sprawie psa, kiedy tylko dowiaduje się, że pies, który ugryzł złotnika, jest psem brata któregoś z generałów.

Pisarz...

Podobne wypracowania