Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka mieszczaństwa żydowskiego w „Lalce” Prusa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W powieści „Lalka” Bolesław Prus zobrazował Polskę jako kraj wielonarodowościowy. W opisanej Warszawie zauważamy obecność mieszczaństwa niemieckiego oraz żydowskiego. Polacy utrzymywali dobre relacje z przedstawicielami innych narodowości, a Niemcy i Żydzi czuli się w Polsce swobodnie, prowadzili własne interesy często wspólnie z Polakami, którzy szanowali ich odmienność, religię oraz kulturę, chociaż – oczywiście - zdarzały się także wyjątki. 

Bolesław Prus w swojej powieści skupił się szczególnie na mniejszości żydowskiej. Pomiędzy losy głównych bohaterów autor wplótł historie Żyda Henryka Szlangbauma i jego ojca. Stary Szlangbaum prowadził kantor w Warszawie, natomiast Henryk - podobnie jak Stanisław Wokulski - w młodości brał udział w powstaniu styczniowym i został zesłany na prace do Irkucka na Syberię. Po powrocie do Polski zmienił nazwisko na Szlagowski. Pracował u Wokulskiego za dosyć wysokie wynagrodzenie. Szybko ponownie poczuł się Żydem i wrócił do prawdziwego nazwiska. Dzięki swojej przedsiębiorczości zrobił zawrotną karierę finansisty, w końcu przejmując udziały Wokulskiego i kupując jego sklep.

Dla Szlangbauma ważna była religia. Nie ochrzcił się i nie wyrzekł swojej wiary, by...

Podobne wypracowania