Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Tantalu - streszczenie, interpretacja mitu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tantal był synem Zeusa, władał ziemiami w Azji Mniejszej. Był bogaty i szczęśliwy, jako syn Zeusa często był zapraszany na uczty na Olimpie. Na początku onieśmielało go towarzystwo bogów, z czasem jednak nabrał odwagi. Zaczął nawet podkradać ze stołów ambrozję - boski nektar bogów. Częstował nim swoich krewnych i poddanych.

Zdarzało się również, że wynosił poza Olimp zasłyszane na nim sekrety. Jego zachowanie nie podobało się bogom, ale Zeus zawsze go bronił i przymykał oczy na jego występki. Zażyłość z Zeusem i innymi bogami wpędziły Tantala w ogromną pychę i samouwielbienie.

Pewnego dnia postanowił sprawdzić, czy bogowie faktycznie są wszechwiedzący. Długo głowił się jak to zrobić, w końcu postanowił poświęcić na ten cel życie swego syna Pelopsa. Urządził wielka ucztę, na którą zaprosił bogów. Jako jedno z dań podał niecodzienną pieczeń, którą Tantal bardzo zachwalał. Był ciekawy, czy bogowie odgadną, że jest to pieczeń z jego syna - Pelopsa.

Bogowie nie tknęli mięsa, ponieważ od razu wiedzieli, że jest to mięso ludzkie. Oburzeni  i przerażeni zachowaniem Tantala bogowie przywrócili Pelopsa do życia. Okrutnego Tantala spotkała natomiast zasłużona, straszliwa kara. Został strącony do Tartaru i...

Podobne wypracowania