Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Tuwim - interpretacja, opracowanie wierszy. Ewolucja twórczości Tuwima - omówienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julian Tuwim to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych polskich poetów w dwudziestoleciu międzywojennym. Twórca wywodził się z grupy Skamander, założonej w Warszawie przed niego i czterech innych poetów – Antoniego Słonimskiego, Jana Lechonia, Jarosława Iwaszkiewicza i Kazimierza Wierzyńskiego. Skamandryci nie formułowali własnego programu poetyckiego, byli grupą bardzo młodych ludzi, stawiali więc na młodość, radość życia; zresztą owa „antyprogramowa programowość” funkcjonowała również w opozycji do wcześniejszych, romantycznych z ducha, postulatów i powinności. Chcieli by ich utwory docierały do jak najszerszych grup czytelników, stąd wplatali w swoje wiersze m.in. słowa z języka potocznego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Skamandryci uznali, że niepotrzebna jest już twórczość patriotyczna, związana z etosem narodowo-wyzwoleńczym. Dlatego rezygnowali z tego nurtu.

W utworach Tuwima zbliżenie się do przeciętnego zwykłego człowieka odbywa się na dwa sposoby. Są wiersze, wyrażające niekłamany zachwyt tłumem, miastem, witalnością ludzką, przebywaniem w gromadzie. Należy do nich zaliczyć na przykład utwory „Ranyjulek” czy „Do krytyków”. To jakby obrazki z tętniących...

Podobne wypracowania