Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - charakterystyka Santiago

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Santiago to jeden z bohaterów opowiadania Ernesta Hemingwaya, pt. „Stary człowiek i morze”. Jest rybakiem, łowiącym samotnie u wybrzeży Kuby. Od śmierci żony mieszka sam w małej i obskurnej chacie. Jest to tylko jedna izba, w której stoi łóżko, stół i jedno krzesło. Na ścianie wiszą obrazki przedstawiające Święte Serce Jezusa i Najświętszą Pannę z Cobre, jedyna pamiątka po zmarłej małżonce. Dawniej znajdowała się tam jeszcze kolorowa fotografia żony, ale rybak zdjął ją, gdyż spoglądając na nią czuł się zbyt samotny. Pewnego dnia starzec przyjął pod swoje skrzydła małego, pięcioletniego chłopca o imieniu Manolin, z którym się zaprzyjaźnił. Łączyła ich miłość do rybołówstwa  i baseballu. Życie Santiago połączone było nierozerwalnie z morzem. O tym, że spędził całe życie ciężko pracując, świadczy jego wygląd.

Starzec był bardzo chudy, wręcz suchy. Na karku miał bruzdy, a na policzkach ślady brunatnego koloru po niezłośliwym raku skóry. Jego dłonie również były pokryte głębokimi bruzdami, które powstały, w ciągu wielu lat, od trzymania liny. Wszystko w nim było stare, ale nie oczy – łagodne, radosne, o odcieniu morza.

Rybak Santiago był osobą niezwykle pokorną wobec przyrody i życia....

Podobne wypracowania