Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ernest Hemingway „Pożegnanie z bronią” - opracowanie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Pożegnanie z bronią” ukazało się w Stanach Zjednoczonych w 1929 roku, stanowiąc swego rodzaju rozliczenie Ernesta Hemingway'a z trudnymi wspomnieniami, jakie przywiózł z frontu I wojny światowej. Opisane tu wydarzenia i postaci zostały w dużej mierze zainspirowane wątkami autobiograficznymi autora.

Utwór opowiada o losach młodego Amerykanina, Fredericka Henry’ego, który w czasie wojny pracuje na froncie włosko-austriackim jako sanitariusz Czerwonego Krzyża. Po ataku nieprzyjacielskich wojsk zostaje ranny i dostaje się do szpitala w Mediolanie. W czasie urlopu zdrowotnego poznaje szkocką pielęgniarkę, Catherine Barkley, z którą szybko połączy go gorące uczucie, a potem dziecko.

Po powrocie z urlopu Henry trafia do oddziałów, które mają osłaniać odwrót włoskich wojsk, jednak w czasie ataku same zostają poddane ostrzałowi. W akcji ginie najlepszy przyjaciel Amerykanina, Aymo, później zaś w wyniku splotu rozmaitych okoliczności Henry zostaje zmuszony do ucieczki z frontu, stając się w ten sposób dezerterem. Opuszcza Włochy i udaje się do Szwajcarii razem z ciężarną Catherine, ich spokój nie trwa jednak długo – wojskowi żandarmi odnajdują zbiega i przybywają do miasteczka z...

Podobne wypracowania