Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Średniowieczne wzorce osobowe – zdezaktualizowane czy wciąż aktualne? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Do średniowiecznych wzorców parenetycznych (osobowych) należą: wzór rycerza, świętego i ascety oraz wzorzec władcy. W dzisiejszych czasach rycerstwo od dawna nie istnieje, monarchia w takiej formie, jaka występowała w okresie średniowiecza dawno się zakończyła, a ascetyzm uważany jest za przeżytek w świecie opartym na łatwej konsumpcji. Trudno na pierwszy rzut oka znaleźć kontynuacje tych wzorów parenetycznych w czascah nam współczesnych. Odpowiedź na pytanie czy są one aktualne czy raczej zdezaktualizowane uważam jednak za trudną i zależną od poglądów osoby pytanej.

Z pewnością etos rycerski w całej swej okazałości nie przetrwał do naszych czasów, jednak jego elementy nadal są żywe. Każdy dobrze wychowany mężczyzna wie, że należy szanować kobiety, być mężnym i żyć zgodnie z własnym kodeksem moralnym. O tym, że należy w pewnych momentach zachować się szlachetnie, nie trzeba nikomu przypominać. Pomaganie osobom, które potrzebują naszej troski jest również pozostałością etosu rycerskiego.

Wzór świętego, według mnie, przetrwał do naszych czasów. Średniowieczni asceci nie są już zjawiskiem popularnym, ale wyrzekanie się dóbr tego świata jest zasadą żywą w wielu klasztorach – na przykład...

Podobne wypracowania