Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wiesław Myśliwski „Kamień na kamieniu” - humor w utworze niewesołym

„Kamień na kamieniu” opowiada o rodzinie Pietruszków, mieszkańcach wsi pod Sandomierzem, z punktu widzenia Szymona Pietruszki, głównego bohatera książki. Relacjonuje on swoje przeżycia z perspektywy kilkudziesięciu lat – od czasów przedwojennych, przez okres II wojny światowej aż po czasy współczesne. Życie nie oszczędzało Pietruszki – pracował na roli, gospodarzył, wcześniej był urzędnikiem gminnym, a w czasie okupacji walczył w partyzantce. Nikt nie ma wątpliwości, jak ciężka jest praca rolnika, trudno o radosne czy humorystyczne chwile, a mimo to powieść Wiesława Myśliwskiego wypełnia humor. Wszystko za sprawą ojca Szymona, który w specyficzny sposób komentuje wiele zdarzeń z życia bohatera.

Ojciec niepokoi się, że nie będzie miał kto zostać na gospodarstwie – najstarszy brat Michał robi karierę w mieście, w jego ślady pójdą wkrótce dwaj kolejni bracia. Dlatego ojciec namawia Szymona, by pomagał mu w pracy na roli. Niestety niechętny syn woli pracę urzędnika czy milicjanta. Ojcu tłumaczy, że zmęczony jest pełnieniem służby, w czasie której jego głównym zadaniem jest... zabijanie. Ojciec prosi, by syn choć raz zrezygnował z zabijania i przyszedł pokosić pole, choć zaraz...

Podobne wypracowania