Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Dedalu i Ikarze - motyw marzyciela - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mit o Dedalu i Ikarze opowiada o ojcu i synu, którzy zostali uwięzieni na wyspie Krecie i zapragnęli wrócić do Aten - swojej ojczyzny.

Minos nie chciał wypuścić ich z wyspy, ponieważ Dedal - wybitny rzemieślnik, miał uprzywilejowaną pozycję, znał różne sekrety państwowe, w tym drogę do Minotaura. Dedal postanowił więc opuścić wyspę podstępem. Dla siebie i swojego syna Ikara zbudował skrzydła z ptasich piór sklejonych woskiem. W ten sposób mężczyźni mieli uciec z wyspy.

Przed podróżą Dedal ostrzegł swego syna, aby trzymał się blisko niego i aby nie wzlatywał zbyt wysoko ani zbyt nisko, ponieważ ciepło słońca i wilgoć morza rozpuści wosk spajający pióra. Ikar nie posłuchał jednak rad ojca. Był młodym beztroskim chłopcem, który żył marzeniami i nie potrafił racjonalnie ocenić rzeczywistości. Rady jego poważnego, doświadczonego ojca nie przemawiały do niego.

Ikar był nie tylko marzycielem, ale także empirystą - teoria, której nie mógł sprawdzić w praktyce nie była dla niego wiarygodna. Kiedy Ikar wzbił się w powietrze zapomniał o przestrogach Dedala.

W powietrzu przepełniało go szczęście - czuł się wolny, niczym nieskrępowany. Radośnie krzyczał do ojca o wspaniałym uczuciu, które...

Podobne wypracowania